E-MAIL

Historia konkursu i Garerii Kraniecpolski

NAJSTARSZE FOTKI Z GALERII
rok 1988
Wystawa Rysunku
Miroslawa Krzyskow
Otwarcie galerii

rok 1988
Przygotowanie do otwarcia Galerii Kraniecpolski
Wieslawa Dabrowska, Andrzej Gasperowicz, Miroslaw Krzyskow
rok 1989
Laureat I Edycji Konkursu
Aleksander B. Matuszewski z Mragowa

Wstep do katalogu z 2001
Pomyslodawca formy Galerii, przeznaczonej glownie dla prezentacji prac satyryków, byt moj przyjaciel - rysownik Miroslaw Krzyskow z Ketrzyna, wspólzazozyciel SPAK-u. Czas powstania Galerii to okres likwidacji wiekszosci pism satyrycznych. "'Kraniecpolski'"- jedni mówia, najdalej wysunieta galeria na polnoc Polski; my jednak doszlismy do wniosku, ze z czasem ci. którzy beda prezentowac swe prace w naszej Galerii zaczna mowic, iz stad rozpoczyna sie ich wystawiennicza Polska.
Kiedy po raz pierwszy odwiedzilismy Muzeum Karykatury w Warszawie w styczniu 1989 roku, Eryk Lipinski z usmiechem przyjal nazwe naszej galerii i stwierdzil, ze ze zwyklej przekory wiekszosc zaproszonych artystow pojawi sie w tak malej i dalekiej miescinie. Przez pierwsze trzy lata prace eksponowane byly w "starej" czsci Domu Kultury, a od pazdziernika 1991 r. sciany wystawowe znalazly swe miejsce w kawiarni "Airiadna". Wystawy w tym miejscu stanowia swoista dekoracje sali, a jednoczeœnie dzialaja na wyobraznie licznie odwiedzajacych to miejsce mlodych ludzi. W starej czesci Domu Kultury znalazla miejsce "Mala Galeria", gdzie eksponowane sa prace dzieci z sekcji plastycznych. Przez minione lata prezentowanych bylo kilkadziesiat wystaw o roznej tematyce i technice wykonania. Od momentu powstania, czyli od grudnia 1988 roku. Galeria "Kraniecpolski" prezentuje w comiesiecznych ekspozycjach prace roznych dziedzin plastyki. Kilkadziesiat wystaw poswieconych bylo rysunkowi satyrycznemu. Byly to wystawy autorskie, jak równiez cykle tematyczne wielu znanych polskich rysowników. Od wielu lat Galeria wspolpracowala z Muzeum Karykatury w Warszawie, dzieki uprzejmosci którego mozliwa byla realizacja wielu udanych prezentacji, takich jak np. "I Salon Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury", który znalazl sie w naszej Galerii jako jednej z pierwszych w kraju, zaraz po Warszawskiej Kordegardzie.
Galeria prezentuje równiez inne dziedziny plastyki - malarstwo, grafike, rysunek, rzezbe. W ramach prowadzonej edukacji kulturalnej (stale prelekcje dla mlodziezy szkolnej) wspólpracujemy z Galeria i Osrodkiem Plastycznej Twórczosci Dziecka w Toruniu. "V Biennale Grafiki Dzieciecej" oraz "Prace z roznych stron swiata", to wystawy rysunku dzieciecego ze wszystkich kontynentow. Dzieki wspolpracy z Regionalnym Osrodkiem Kultury w Olsztynie na "scianach" wystawowych goszcza czesto wystawy po plenerowe oraz cykle prac bedace w zbiorach ROK. Galeria na "krancu Polski" - dzieki przychylnosci dyrekcji i pracowników Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie - w minionym dziesiecioleciu zaprezentowala prace wielu olsztynskich tworcow. Ukazanie dorobku olsztynskiej tworczosci plastycznej mozliwe bylo rowniez dzieki stalej wspolpracy z Miejskim Osrodkiem Kultury w Olsztynie. Od 1989 roku GOK w Barcianach, dzieki pomocy i inspiracji satyryków, czlonków SPAK-u. rozpoczeto organizacje Ogolnopolskiego Konkursu satyrycznego poswieconego kobiecie. Dotychczas odbyly sie:
- "Kobieto. Ty jestes jak zdrowie" ( 1989).
- "Czy Wenus byla kobieta" (1990).
- "Byc kobieta" (1991).
- "Dzialam na zmysly, ale czy jestem" (1992),
- "Czy jeszcze czyms mozna Ja zadziwic" (1993),
- "Tylko ona"" (1994).
- "Rozbaw mnie"" (1995),
- "Jej marzenia meskim celem" ( 1996).
- "Niewiasta mym celem... ruchomym"" (1997),
- "Jej senne marzenia" (1988)
- "Nieodgadniona" (1999)
- "Jaka bede ......" (2OOO)
Obecna pierwsza w nowym tysiacleciu, trzynasta edycja konkursu, mam nadzieje bedzie szczesliwa dla jego uczestnikow jak i organizatorow. Mam nadzieje iz spotkanie autorów z okazji otwarcia przyczyni sie do integracji srodowiska artystow karykatury, nie tylko z soba lecz rowniez z wyrobiona satyrycznie publicznoscia Barcianska.
Zapraszam równoczeœnie do udzialu w XIV edycji w roku 2002.
Andrzej Gasperowicz


1994



1995


1996


1997



1998


2000

2001